O co zapytać fotografa ślubnego

Najczęściej zadawane pytania do fotografa ślubnego i moje odpowiedzi. Informacje dla przyszłej Młodej Pary niezbędne do podpisania umowy.

Najczęściej zadawane pytania do fotografa ślubnego i moje odpowiedzi.

Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego? Czym się kierować przy wyborze fotografa ślubnego. Na co zwrócić uwagę przy ocenie oferty ślubnej. Warto przeglądać i porównywać galerie internetowe prezentujące twórczość fotografów ślubnych. Warto zapoznać się z całymi reportażami ślubnymi z całych uroczystości od przygotowań do oczepin. Warto pytać fotografa o szczegóły aby uniknąć nieporozumień i rozczarowań. Bezpośrednia rozmowa powinna zaowocować wybraniem optymalnej oferty, zrozumieniem oczekiwań nowożeńców walorów twórczych fotografa. Zdjęcia ślubne to wyjątkowy rodzaj fotografii, ślub to niepowtarzalne chwile, warto mieć dobrą fotograficzną pamiątkę. Dobra fotografia ślubna to połączenie profesjonalizmu fotografa, jego doświadczenia, dobrej techniki robienia zdjęć i ich obróbki. Dobry fotograf to przede wszystkim nadawanie na tych samych falach co para Młoda, zrozumienie oczekiwań Nowożeńców, umiejętność słuchania i posiadanie własnego pomysłu i własnego zdania. Zapraszam do zapoznania się z wybranymi pytaniami, które najczęściej otrzymuję od Klientów – z moimi odpowiedziami.

Czy z fotografem podpiszemy umowę?

Z każdą przyszłą Parą Młodą podpisuję umowę – prawne zobowiązanie, które potwierdza moją pełną gotowość do świadczenia profesjonalnej usługi i gwarancję wspólnych ustaleń, terminów i zobowiązań. Umowa zawiera: podstawowe dane takie jak dane osobowe, data i miejsce uroczystości ślubu, przygotowań i wesela, zakres usługi fotograficznej, terminy płatności, cenę usługi, zgody na przetwarzanie danych osobowych (RODO) oraz zgodę lub brak zgody na publikację wybranych zdjęć do celów marketingowych. Umowa ma charakter partnerski, jest prosta a jedynym punktem z gwiazdką i drobnym druczkiem jest definicja zadatku i zaliczki.

Czy do rezerwacji terminu i podpisania umowy konieczne jest osobiste spotkanie?

Bezpośredni kontakt – spotkanie na żywo,  jest najlepszym sposobem na nawiązanie współpracy. Jeśli przyszła Para Młoda jest spoza Bydgoszczy lub zza granicy formalności związane z podpisaniem umowy i wpłatą zadatku można przeprowadzić na dwa sposoby. Jeśli w Bydgoszczy mieszkają Wasi rodzice, krewni znajomi to mogą w Waszym imieniu dopełnić formalności. Drugim rozwiązaniem jest uzgodnienie szczegółów sesji w rozmowie telefonicznej lub poprzez e-mail, messenger, whatsapp, skype, a przekazanie podpisanej umowy następuje drogą pocztową, lub skanem a zadatku poprzez przelew na konto. Spotkanie organizacyjne może odbyć się w późniejszym terminie np. przy okazji przyjazdu na święta wakacje lub przed samym ślubem (polecam nie w ostatnich dniach przed uroczystością – wtedy macie 100 ważniejszych tematów na głowie). W przypadku zawierania umowy na odległość, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub mailowej, Zamawiającemu przysługuje 14 dniowy termin na odstąpienie, bez żadnych konsekwencji, 14. dniowy termin obowiązuje od daty zawarcia umowy, tak stanowi prawo.

Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia ślubne?

W umowie jest określony maksymalny 100 dniowy termin przekazania gotowych zdjęć na pendrive. Termin ten liczy się od zakończenia sesji plenerowej. Wcześniej możliwe jest przekazanie kilku wybranych zdjęć, np. do przygotowania podziękowania dla gości po weselu lub do przygotowania ogłoszenia sprzedaży sukni ślubnej. Możliwe jest przygotowanie mini galerii zdjęć oraz podziękowań Młodej Pary dla swoich gości – na mojej stronie w części dla klientów – zabezpieczonej hasłem.

Czy Twój sprzęt fotograficzny jest niezawodny?

Fotografuję profesjonalnym sprzętem, który minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii. Podczas sesji ślubnej mam do dyspozycji dwa lub trzy aparaty fotograficzne, kilka obiektywów, kilka lamp błyskowych, akumulatorków i kart pamięci. Jeśli pojawi się niespodziewana sytuacja, zmieniam sprzęt i fotografuję dalej. Sprzęt to technika, która potrafi być zawodna, zastępczy sprzęt daje poczucie spokoju i pewność zrealizowania zlecenia.

Jak będziesz ubrany na ślubie i weselu?

Jestem ubrany elegancko, stosownie do wyjątkowego wydarzenia i miejsca, z szacunku do Was i zaproszonych Gości. Najczęściej jest to błękitna koszula i czarne spodnie. Tak jestem ubrany, taki jest mój wizerunek na wszystkich wyjątkowych uroczystościach rodzinnych i biznesowych, na których wykonuję sesje fotograficzne.

Czy posiadasz upoważnienie do fotografowania w kościele?

Odbyłem kurs organizowany przez Kurię Biskupią w Bydgoszczy i posiadam zezwolenie do fotografowania uroczystości w kościołach na terenie całego kraju. Mam w zwyczaju – przed uroczystością ślubu przedstawić się kapłanowi, odprawiającemu mszę.

Jak elementy zawiera Twój pełny fotoreportaż ślubny?

Odbyłem kurs organizowany przez Kurię Biskupią w Bydgoszczy i posiadam zezwolenie do fotografowania uroczystości w kościołach na terenie całego kraju. Mam w zwyczaju – przed uroczystością ślubu przedstawić się kapłanowi, odprawiającemu mszę.

Jakie elementy zawiera Twój pełny fotoreportaż ślubny?

Fotoeportaż ślubny rozpoczynam od przygotowań ślubnych a kończę oczepinami. Zdjęcia wykonuję w trakcie przygotowań ślubnych czyli zdjęcia podczas przygotowania fryzury makijażu oraz ubierania Panny Młodej i Pana Młodego. Uwiecznione fotograficznie jest błogosławieństwo, wspólne domowe zdjęcia z rodzicami i świadkami, wyjście z domu, najważniejsze momenty ceremonii w kościele lub w USC, wyjście Pary Młodej z kościoła z atrakcjami, wspólne zdjęcie z gośćmi, życzenia, powitanie chlebem i solą, pierwszy toast, pierwszy taniec, zabawę weselną i konkursy. Fotografuję wniesienie tortu weselnego, podziękowania dla rodziców oraz oczepiny do ok 1:00 w nocy. Sesja plenerowa jest częścią reportażu ślubnego.

Z jakim wyprzedzeniem trzeba rezerwować u Ciebie sesję ślubną?

To zależy od terminu, najpopularniejsze terminy trzeba rezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Na terminy poza sezonem ślubnym czy terminy w piątek zwykle nie jest konieczna aż tak wczesna rezerwacja terminu. Obowiązuje zasada: kto pierwszy – ten wybiera fotografa na określony dzień. Jeśli znacie już termin ślubu i macie zarezerwowaną salę weselną, dj-a lub zespół, zapraszam do kontaktu telefonicznego w celu potwierdzenia wolnego terminu. Nie przyjmuję wstępnych i czasowych rezerwacji. Serdecznie zapraszam zdecydowane Pary w celu uzgodnienia szczegółów sesji i podpisania umowy. Można kontaktować się ze mną 7 dni w tygodniu od poranka do późnych godzin wieczornych. Jeśli nie odbieram telefonu – na pewno oddzwonię.

Czy przygotowujesz albumy ślubne?

Piękne fotografie wymagają wyjątkowej oprawy. Zdjęcia ślubne najlepiej prezentują się w albumach. Przygotowuję fotoalbumy nowoczesne albumy z pełnym zadrukiem na stronie, ze sztywnymi kartkami i ekskluzywną okładką, trwałe i ponadczasowe. Możecie samodzielnie skonfigurować album, wybrać: format fotoalbumu, ilość rozkładówek, rodzaj okładki, elementy wykończenia, ilość i wielkość okienek na zdjęcia na okładce, grawer na okładce i inne elementy. Zdjęcia do albumu możecie wybrać samodzielnie lub wybrać kilka które powinny się znaleźć w albumie, pozostawiacie mi pełną dowolnością utworzenia Waszej historii ślubnej w albumie z najbardziej wyjątkowych fotografii. Więcej informacji o fotoalbumach znajdziecie tutaj:

Czy wykonujesz sesje narzeczeńskie?

Wykonuję sesje narzeczeńskie w plenerze lub w klimatycznych wnętrzach. Podczas sesji narzeczeńskiej wykonuję też takie ujęcia, które można wykorzystać do przygotowania zaproszeń ślubnych, podziękowań dla rodziców lub wielkoformatowych wydruków do indywidualnego przystrojenia sali weselnej. Zdjęcia narzeczeńskie realizuję o każdej porze roku, w najbliższej okolicy, na tle architektury miasta, w parkach lub ciekawych wnętrzach. Sesje narzeczeńskie w górach i nad morzem, nad jeziorami lub w lesie, miejsca dostosowuję do Waszych oczekiwań.

Kiedy płacimy za sesję ślubną?

Pierwsza płatność w formie zadatku – nie zaliczki – następuje przy podpisywaniu umowy, w wysokości ok. 30% wartości usługi. Pozostałą kwotę wpłacacie przy odbiorze gotowych zdjęć. Zapłatę można dokonać gotówką lub przelewem.

Czy zdjęcia ślubne wykonujesz osobiście?

Tak, zdjęcia podczas sesji ślubnej wykonuję osobiście. Gwarantuję najwyższą jakość, doświadczenie i profesjonalizm sesji. Na każdym etapie współpracy jest ta sama osoba czyli fotograf Piotr Nalewajk właściciel marki Fotoprimo. Ze mną rozmawiacie w kontakcie telefonicznym, mailowym lub poprzez social media. Odpowiadam za wszystko osobiście, staram się o jak najlepszy efekt finalny zlecenia i zadowolenie klientów.

Kiedy odbywa się się sesja ślubna w plenerze?

Sesja ślubna możemy zaplanować raczej w dowolnym terminie, wspólnie ustalonym wolnym terminie, z uwzględnieniem pogody (doradzam, aby nie odkładać sesji na później). Wstępnie sesję planujemy na trzy dni przed wybranym terminem, a potwierdzamy na 100% na 24 godziny przed sesją – w oparciu o krótkoterminowe prognozy pogody. Pogoda bywa bardzo zmienna, coraz bardziej kapryśna, śledzę codziennie portale z prognozą pogody i na tej podstawie planuję wszystkie moje sesje plenerowe. Sesja w plenerze jest możliwa po powrocie Młodej Pory z podróży poślubnej. Nie wykonuję sesji ślubnych przed ślubem – narzeczeńską owszem tak. Jeśli wybraliście wariant sesji ślubnej bez pleneru – w dniu ślubu podczas wesela możemy wykonać kilka ujęć taki bardzo mini mini plener, w pobliżu sali, oczywiście jeśli pogoda będzie fotograficzna i jeśli nie będzie to pora roku z szybko zapadającym zmrokiem. Podczas sesji ślubnej w plenerze w innym dniu możemy zrealizować fajne tematy, w ciekawych miejscach. Plener po ślubie pozwala na swobodne pozowanie, w pełni wyluzowaną atmosferę i bardziej naturalnie i spontaniczne kadry.

Jakich kamerzystów ślubnych polecasz?

Polecam kamerzystów, którzy zwrócili moją uwagę swoim profesjonalizmem podczas sesji wspólnej ślubnej. Współpracuję w kilkoma kamerzystami, zawodowcy, każdy jest inny, różnią się stylem filmowania. Polecając każdego z nich mam pewność, że nie będziemy sobie przeszkadzać, a jedynie pomagać, w końcu pracujemy dla tego samego Klienta. Informacje dotyczące operatorów filmowych znajdziecie w menu: informator ślubny.

Czy wykonujesz zdjęcia pozowane Młodej Pary z gośćmi i zdjęcia grupowe

Zasadnicza część ślubu i wesela oraz przygotowań do ślubu to fotograficzny reportaż, naturalne zdjęcia – bez pozowania, spontaniczne ujęcia to co się dzieje czyli wydarzenia, emocje i uczucia. Zawsze proponuję Parze Młodej pozowane zdjęcia z rodziną, czyli np. fotografie z dziećmi, z babciami i dziadkami, z rodzeństwem, z kuzynkami i kuzynami, z przyjaciółmi, ze znajomymi, w różnych – Waszych konfiguracjach. Ślub i wesele to okazja do spotkania z bliskimi, a więc wykonania rodzinnej pamiątkowej fotografii, tak aby każdy z gości miał wyjątkową pamiątkę – fotografię z Młodą Parą.

Gdzie możemy wykonać sesję narzeczeńską w plenerze i sesję ślubną w plenerze?

Wybór miejsca sesji ślubnej w plenerze i sesji narzeczeńskiej to kwestia Waszych oczekiwań, Waszych upodobań i ewentualnie moich podpowiedzi. Znam wiele ciekawych miejsc gdzie możemy wykonać piękną sesję ślubną, często podróżuję i odkrywam nowe miejsca, które proponuje moim klientom. Wykonuję sesję w przypałacowych parkach i ogrodach, w centrum miasta na tle starej architektury, na mostach, nad jeziorami, nad rzekami, na polu, na łące, w industrialnych przestrzeniach, w górach i nad morzem, w Polsce i za granicą, na wsi i w mieście. Np. w temacie – klimaty wiejskie możemy wykonać zdjęcia na polu i na łące, na tle maków, zboża, na polu kukurydzy, na snopkach siana, na traktorze, na kombajnie i oczywiście z perspektywy lotu ptaka. Sesję ślubna w plenerze możemy wykonać wszędzie, tło jest tylko tłem, najważniejsza jest Młoda Para lub Para Narzeczeńska w kadrze, Jej piękno, emocje i uczucia. Jestem otwarty na odkrywanie nowych miejsc plenerowych, wyjazdy dalekie i bardzo dalekie, fotografowanie w nowych nieznanych mi terenach, podczas dnia i po zachodzie słońca, o każdej porze roku, z poziomu terenu i zdjęcia z wysokości czyli z drona. Wykonuję sesje klasyczne, romantyczne i szalone, ekspresyjne. Jak to dobrze, że każda sesja fotograficzna jest inna, jest nowym wyzwaniem, nowym doświadczeniem, zdecydowanie na sesjach ślubnych nudy nie ma.